Patariame, kaip žiemą šildyti pėdas batus, kad jos nesušaltų, ir ką daryti, jei jos vis dėlto sušaltų.
Ką daryti, kad žiemą būtų šilta kojoms / freepik.com
Kartais užtenka tik kartą sušalus pėdoms – ir jau prasideda „apsikabinimas”. Gerai, jei paaiškėja tik tai, bet dėl hipotermijos galite susirgti ir rimčiau. Papasakosime, kaip žiemą apšiltinti kojas batuose, kad nesušaltumėte ir nesusirgtumėte.
Kaip žiemą apšiltinti kojas
Pateikiame keletą paprastų patarimų, kaip žiemą apšiltinti pėdas, taip pat kaip išsirinkti žieminių batų izoliaciją.
- Pasirinkite tinkamą avalynę
Atminkite: žieminė avalynė neturėtų sandariai prigludusi prie pėdos, kitaip sutriks normali kraujotaka ir pėdos akimirksniu sušals. Tarp pėdos ir bato piršto turi būti plonas oro sluoksnis, kuris, kūnui sušilus, išlaikys šilumą.
Jei kalbėsime apie tai, kaip apšiltinti bato padą, pirmiausia reikėtų rinktis batus su šiltu pamušalu ir vidpadžiu – vilnoniu arba kailiniu, o paties pado storis turėtų būti ne mažesnis kaip 2 cm.
- Pakeiskite vidpadžius
Kitas būdas apšiltinti batus – pakeisti vidpadžius, jei jūsų batai ploni ir netinkami šaltam orui. Vietoj įprastų veltinio vidpadžių naudokite vilnonius arba kailinius vidpadžius, nes jie geriau sulaiko šilumą. Dar geriau, jei vidpadžiai turi aliuminio pagrindą (foliją).
Anksčiau pasakojome, kaip apšiltinti kojas folija – kuria puse folijos vidpadžius reikia dėti į batus.
Šilti folijos vidpadžiai taip pat padės, jei nežinote, kaip žiemą apšiltinti veltinio batus arba kaip apšiltinti sportbačius, nors šaltuoju metų laiku sportbačių geriau atsisakyti.
- Dėvėkite šiltas kojines ir pėdkelnes
Šiltos vilnonės kojinės gali padėti išlaikyti kojas šiltas. Taip pat galite mūvėti dvi poras kojinių, tačiau vėlgi nepamirškite, kad tarp pėdų ir batų turi būti oro tarpas. Yra ir specialių šiltų kojinių, skirtų šalčiui – jos „veikia” termo apatinių drabužių principu.
Žiemą negalima mūvėti plonų kaproninių pėdkelnių ir kojinių. Pėdkelnių tankis turėtų prasidėti nuo 100 den, jos turėtų būti pagamintos iš medvilnės ir vilnos. Dirbtinės medžiagos, pavyzdžiui, poliamidas, šaltyje nesušildys.
Ar galima žiemą vaikščioti su rudeniniais batais? Jei temperatūra laikosi aukščiau nulio, jei turite šiltas kojines, galite vaikščioti pusiau sezoniniais batais, jei jie nepraleidžia drėgmės. Tačiau geriau avėti batus pagal sezoną.
Taip pat: saugokite kojas sausas – neleiskite joms sušlapti ar gausiai prakaituoti, nes priešingu atveju įvyks hipotermija.
Ką daryti, jei sušalo kojos
Jei pėdos šaltos, jas reikia skubiai sušildyti, kad būtų atkurta kraujotaka:
- Būdami lauke, stenkitės judėti, užuot stovėję vietoje, stenkitės pajudinti kojų pirštus; jei įmanoma, išgerkite karštos arbatos, kuri padės sušilti kūnui;
- namuose pamasažuokite nušalusias kojas ir išsimaudykite vonioje – iš pradžių pasirūpinkite, kad vanduo būtų apie 30 °C temperatūros, o paskui pamažu pilkite karštesnį vandenį;
- Vėliau pripildykite karštu vandeniu šildomąją pagalvėlę (arba plastikinį buteliuką) ir padėkite ją po kojomis.
Patarimas:kad butelyje esantis vanduo lėčiau atvėstų, įberkite į jį saują druskos.