Papasakosime, kaip teisingai gerti degtinę – kokie užkandžiai padeda išvengti pagirių, o kokie, priešingai, gali sukelti sveikatos problemų.
Kaip tinkamai gerti degtinę / koliažas , nuotrauka freepik.com
Turėtumėte žinoti, kaip gerti degtinę, tiksliau, kaip ja užkandžiauti. Daugelis žmonių ignoruoja šį šventės momentą ir labai veltui: netinkamas užkandis ne tik negelbsti nuo greito apsvaigimo ir pagirių, bet, priešingai, gali prie jų prisidėti. Ko nereikėtų užkandžiauti 40-ies laipsnių ir ką geriausia derinti su degtine – pasakojame toliau.
Ką geriausia užkandžiauti degtine
Pirmasis darbotvarkės klausimas: ar geriau gerti degtinę, ar ja užkandžiauti? Gydytojų teigimu, teisinga būtų užkandžiauti ir ją užgerti. Kai užkandžiaujame, alkoholis pasiskirsto maiste, t. y. ne iš karto patenka į skrandį, ir organizmas negauna smūgio. Vanduo, kurį geriame, praskiedžia jau skrandyje esantį alkoholį – tai reiškia, kad reikšmė yra maždaug tokia pati.
Kartu ekspertai sako, kad jei geriate degtinę, o ne šnekučiuojatės, apsvaigimas ateina greičiau. Tačiau labai būtina viduryje puotos padaryti pertraukėlę ir išgerti stiklinę vandens, nes alkoholis dehidratuoja organizmą. Čia kalbame apie stiklinę švaraus vandens, o ne apie saldžius gėrimus ar sultis – jie tik sukurs papildomą krūvį kepenims ir virškinamojo trakto gleivinei. Todėl, nepaisant degtinės + sulčių kokteilių populiarumo, paklausti, su kokiomis sultimis gerti degtinę, gydytojai atsako vienareikšmiškai: su sultimis gerti nereikia, geriau užkąsti.
Kaip užkandžiauti degtine
Pirmoji taisyklėDegtinę reikia užkąsti – alkoholis tuščiu skrandžiu sukelia ne tik greitą apsvaigimą ir sunkią pagirią, bet ir virškinimo problemas.
Antroji taisyklė: degtinę turėtumėte užkandžiauti tinkamu maistu, kuris nesukels jums apsvaigimo iš karto ir nesukels stiprios pagirios. Geriau suvalgyti jos truputį, nei kišti į save kilogramus kažkokio maisto, kuris bus sunkiai virškinamas.
Ką užkandžiauti degtine, kad išvengtumėte pagirių:
- liesa mėsa, paukštiena, žuvis – baltymai ir riebalai, esantys produkto sudėtyje, užkerta kelią alkoholio poveikiui organizmui ir mažina alkoholio įsisavinimą, tačiau (!) produktas neturėtų būti riebus, nes riebalai apkrauna kasą, kepenis ir tulžies pūslę, o kartu su alkoholiu šis krūvis padvigubėja;
- rauginti kopūstai ir kitos raugintos daržovės, pavyzdžiui, rauginti agurkai, burokėliai, svogūnai – probiotikai padeda virškinimui ir gali palengvinti rytinį pagirių priepuolį;
- sumuštiniai su raudonaisiais ikrais – ikrai turi daug riebalų ir baltymų, kurie mažina alkoholio įsisavinimą į kraują, tačiau tokiam sumuštiniui geriau rinktis pilno grūdo, o ne baltą duoną.
Dažnai ant stalo kaip užkandį deda šaltibarščius – tai taip pat daug baltymų turintis produktas, kuris laikomas sveiku užkandžiu, o mėsos įdare esančios maistinės skaidulos kartu su želatina naudingos odai. Tačiau žmonės, kurių cholesterolio kiekis padidėjęs, turėtų būti atsargūs su šaltibarščiais – patiekale yra daug riebalų, o tai gali apsunkinti šią problemą.
Šventę gydytojai pataria pradėti nuo šviežių daržovių – jose yra skaidulų, kurios padeda virškinimui, tačiau būkite atsargūs su šviežiais pomidorais – juose esančios rūgštys stipriai veikia skrandžio sieneles, o kartu su degtine stipriai dirgina jo gleivinės sieneles.
Ką užkandžiauti degtine negalima
Įdomu, kad tarp populiariausių degtinės užkandžių yra maisto produktų ir patiekalų, kurių negalima užkandžiauti:
- konservuoti agurkai, pomidorai ir kitos daržovės – kai produktuose yra daug acto ar kitų konservantų, tai sukelia skrandžio gleivinės dirginimą;
- silkė, marinuoti agurkai ir sūrūs patiekalai – jie pasisavina skysčius, o degtinė savo ruožtu taip pat dehidratuoja organizmą;
- lašiniai, riebūs ir kaloringi produktai – nors lašiniai laikomi klasikiniu užkandžiu, tačiau, kaip minėta, riebalų perteklius neigiamai veikia kasą, tulžies pūslę ir kepenis, o kartu su alkoholiu yra dviguba apkrova, todėl jei užkandžiaujate lašiniais – tik ribotais kiekiais;
- keptą maistą ir kitus karštus patiekalus – pagreitina alkoholio įsisavinimą ir sukelia papildomą krūvį virškinimo sistemai;
- garstyčios, krienai, kečupas, majonezas ir kiti aštrūs padažai bei patiekalai – kenkia virškinamajam traktui, ypač jei jau yra jo problemų, ir sustiprina degtinės poveikį;
- saldumynai, įskaitant saldžius vaisius ir uogas – visiškai nedera su degtine, jei kalbame apie skonio pusę, be to, veikia kasą ir slopina alkoholio perdirbimą, o vaisiai ir uogos taip pat sukelia rūgimo procesą skrandyje.
Kad neatsisakytumėte mėgstamų salotų, tokių kaip „Olivier” ar „šuba”, gydytojai pataria jas palengvinti – gardinti ne majonezu, o, pavyzdžiui, neriebia grietine ar graikišku jogurtu.
Taip pat svarbu nepamiršti: kad ir koks tinkamas užkandis būtų ant jūsų stalo, nepamirškite priemonės. Saikingai vartojama degtinė (ir kitas alkoholis) yra daug svarbiau nei užkandis. Ir, kaip minėta, turėtumėte būtinai gerti pakankamai skysčių (vandens, nesaldžių morsų ar uogienių), kad išvengtumėte dehidratacijos.
Anksčiau pasakojome, kaip tinkamai gerti romą – ką užkandžiauti ir kaip jį skiesti.