Vaismedžių moniliozė gali sunaikinti visą derlių, todėl pavasarį sodą nuo grybelio reikėtų apdoroti.
Moniliozė ant abrikosų / nuotrauka depositphotos.com
Moniliozė yra populiari kaulavaisių grybinė liga. Grybas žiemoja ant medžio, o pavasarį greitai išplinta į vaisius. Kiekvienas bent kartą yra matęs moniliozės požymių – vaisiai tampa rudi ir minkšti, nusėti baltais taškeliais, o lapai – rudi ir sudžiūvę. Siekiant apsaugoti derlių nuo šios pavojingos ligos, sodas apdorojamas pavasarį, prieš pasirodant pirmiesiems vaisiams.
Anksčiau pasakojome, kaip pagerinti sėklų daigumą, jei planuojate sodinti daigus.
Kaip pavasarį apdoroti medžius nuo moniliozės
Gydymas nuo šios ligos atliekamas prieš pasirodant pirmiesiems žiedams. Pavasarį būtina apžiūrėti sodą ir nupjauti visas ligotas ir sausas šakas, taip pat +10 cm sveiko ploto. Nupjautas šakas reikėtų sudeginti.
Prieš žydėjimą sodą reikia nupurkšti specialiais fungicidais, veiksmingais nuo moniliozės. Tam tikslui agro parduotuvėje galima įsigyti Topsin-M, Horus arba Mycosan-B, arba 1 % Bordo mišinio. Perskaitykite ant produkto esančias instrukcijas, kokiu oru jį galima purkšti.
Antrą kartą tuo pačiu preparatu medžiai purškiami pasirodžius pirmiesiems žiedams. O trečią kartą, jei pageidaujama, sodą galima apdoroti rudenį po derliaus nuėmimo.
Taip pat apsaugoti sodą nuo grybelio padės medžių balinimas pavasarį. Į baltinuką įmaišykite fungicido ir juo apipurkškite medžius. Iš fungicidų į baltinį dažniausiai dedama vario sulfato.
Moniliozės prevencija
Norėdami apsaugoti medžius nuo grybo, nesodinkite jų per arti vienas kito. Laikykitės bent 4 metrų atstumo tarp sodinukų. Prieš žiemojimą būtinai pašalinkite visus vaisius ir kiekvieną rudenį iškaskite dirvą šalia medžio.
Kad ateityje nekiltų problemų dėl moniliozės, galite įsigyti specialių veislių medžių, atsparių šiai ligai.