Sužinokime, kiek promilių yra alaus butelyje, per kiek laiko alkoholis pasišalina iš organizmo ir kada galima vairuoti išgėrus alaus.
Kiek alaus per dieną laikoma „saugiu” / depositphotos.com
Daugelis mano, kad alus yra nekenksmingas mažai alkoholio turintis gėrimas. Tačiau jo „nekenksmingumas” labai sąlyginis: jis priklauso ne tik nuo gėrimo stiprumo, bet ir nuo individių žmogaus organizmo savybių – virškinimo sistemos, svorio rodiklių. Ir, žinoma, nuo išgerto kiekio. Ar egzistuoja „saugi” alaus norma per dieną, kiek laiko 1 litras alaus išgeriamas ir kiek laiko po jo išgėrimo galima vairuoti – pasakojame toliau.
Kiek alaus žmogus gali išgerti per dieną
„Saugi” alaus dozė per dieną, pasak specialistų, yra labai sąlyginė sąvoka, nes absoliučiai saugaus alkoholio kiekio iš esmės nėra. Todėl bet kokie skaičiai gali būti naudojami tik kaip orientaciniai.
Gydytojų teigimu, kalbant apie alų, sąlygiškai priimtina dozė, kurią galima suvartoti vienu metu, yra tokia:
- ne daugiau kaip 250 ml alaus moterims;
- ne daugiau kaip 500 ml – vyrams.
Ir, žinoma, alaus negalima gerti kasdien – bent 3-4 dienas per savaitę reikėtų atsisakyti alkoholio vartojimo.
Kiek galima gerti alaus ir vairuoti Ukrainoje
Ukrainoje draudžiama vairuoti transporto priemonę apsvaigus nuo alkoholio ar kitų svaigiųjų medžiagų.. Nesąžiningi vairuotojai už šios taisyklės pažeidimą baudžiami labai griežtai. Tačiau kalbama net ne apie bausmę, o apie tai, kad neblaivus vairuotojas kelia pavojų savo ir, dar svarbiau, kitų eismo dalyvių gyvybei.
Todėl visada būtina prisiminti, kad išgėrus bet kokio stiprumo alkoholio nereikėtų sėsti prie vairo.
Jei buvo vartojamas alkoholis, svarbu suprasti, kiek laiko reikia sėsti už vairo.
Alkoholio kiekis kraujyje vertinamas naudojant promiles – tai rodiklis, kuriuo matuojamas alkoholio molekulių kiekis (miligramais) litre kraujo.
Pagal Ukrainos teisės aktus leistina alkoholio norma vairuotojo kraujyje yra 0,2 promilės, arba 0,2 mg/l.
Tai nereiškia, kad, esant leistinam alkoholio kiekiui, galima jo išgerti prieš sėdant už vairo. 0,2 promilės vertė buvo priimta siekiant kompensuoti prietaisų paklaidą matuojant alkoholio kiekį vairuotojo kraujyje, jei jis išgėrė, pavyzdžiui, giros ar kefyro (kurie taip pat gali padidinti alkoholio kiekį kraujyje).
Atsakydamas į klausimą „Per kiek laiko litras alaus išsivalo iš organizmo?” arba „Kiek kainuoja 2 litrai alaus?„Galutinio atsakymo nėra. Svoris, lytis, kepenų būklė, medžiagų apykaita, stresas ir maistas – visa tai turi įtakos tam, kaip greitai ar lėtai organizmas gali perdirbti alkoholį.
Be to, vyrai ir moterys skirtingai išskiria alkoholį:
- 0,1 promilės per valandą vyrams;
- moterims – 0,085 ppm per valandą.
Galime apytiksliai apskaičiuoti: jei žmogus išgeria 1 litrą alaus, po kiek laiko jis gali vairuoti?
Pirmiausia supraskime, kiek promilių yra alaus butelyje. Vidutiniškai 0,5 litro vidutinio stiprumo (4-5 %) alaus yra maždaug 0,5 ppm, litre to paties alaus yra 1 ppm, 2 litruose – 2 ppm ir t. t.
Kuo stipresnis gėrimas – tuo šis skaičius bus didesnis, o nealkoholinis alus taip pat turi įtakos ppm kiekiui kraujyje.
Vidutiniškai 0,5 litro vidutinio stiprumo alaus iš 60 kg sveriančio vyro organizmo visiškai pasišalina maždaug per 3 valandas, iš 60 kg sveriančios moters organizmo – per 3,5 valandos. Jei kalbėsime apie 1 litrą vidutinio stiprumo alaus, jis iš 60 kg sveriančio vyro organizmo visiškai pasišalins maždaug per 6 valandas, o iš 60 kg sveriančios moters organizmo – per 7 valandas.
Kuo didesnis žmogaus svoris, tuo greičiau iš organizmo pasišalina alkoholis. Tačiau vėlgi reikėtų atsižvelgti į išgerto alkoholio kiekį, gėrimo stiprumą, asmens sveikatos būklę ir tai, kaip jo organizmas reaguoja į alkoholį. Juk gali pakakti dviejų gurkšnių putojančio gėrimo, kad žmogus pradėtų nebevaldyti to, kas vyksta.
Štai kodėl turėtumėte vengti vairuoti, net jei išgėrėte minimalią dozę.
Troškulys, burnos džiūvimas, galvos skausmas, mieguistumas, rankų ir kūno drebulys, dirglumas – visi šie požymiai rodo, kad žmogus neturėtų vairuoti.
Anksčiau pasakojome, kodėl nereikėtų gerti kavos per pagirias – trys priežastys.