Kas negali valgyti burokėlių: sužinokite, ar esate sąraše

Sužinokime, kam burokėliai naudingi ir kam gali pakenkti.

Kuo naudingi burokėliai / depositphotos.com

Burokėliai yra daržovė, turinti seną istoriją. Jame yra daug vitaminų ir mikroelementų, jis laikomas vienu populiariausių ir vertinamas dėl savo maistinių ir gydomųjų savybių. Tačiau pasirodo, kad burokėliai naudingi ne visiems – kai kuriems žmonėms juos reikia valgyti atsargiai arba net atsisakyti patiekalų su šia daržove. Kokia pagrindinio barščių ingrediento nauda ir žala – papasakokite mums medžiagoje.

Burokėliai – daržovės nauda

Burokėliai buvo pradėti auginti prieš 4 tūkst. metų Viduržemio jūros regione. Pirmieji jį įvertino romėnai, kurie iš pradžių valgė tik gūžę, o tik po kurio laiko – pačią šakniavaisinę daržovę, tačiau jau tada laikė ją labai naudinga. Burokėliai pas mus atkeliavo iš Bizantijos, maždaug X a., ir laikui bėgant tapo vienu pagrindinių barščių ingredientų.

Burokėliuose yra A ir C vitaminų, B grupės, folio rūgšties, jodo, boro, mangano, taip pat kalio ir geležies. Ši daržovė taip pat yra puikus skaidulinių medžiagų šaltinis, be to, joje nedaug kalorijų (100 g žalių burokėlių – 43 kcal). Tačiau tuo burokėlių privalumai nesibaigia, sutelkime dėmesį į pagrindinius:

  • Burokėliuose gausu antioksidantų

Jie saugo sveikas organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų atakų, stiprina imuninę sistemą ir padeda kovoti su peršalimo ligomis. Stipriausias burokėlių antioksidantas yra betainas – natūralus pigmentas, dėl kurio burokėliai turi savo spalvą.

  • Burokėliai – nauda žarnynui

Burokėliuose yra daug ląstelienos, kuri skatina gerą virškinimą ir sotumą (naudinga lieknėjantiems). Ši daržovė taip pat palaiko optimalią žarnyno mikroflorą, todėl burokėliai vartojami siekiant išvengti vidurių užkietėjimo.

  • Burokėliai nuo kraujospūdžio ir širdies smūgio

Daržovėje yra azoto rūgšties druskų – nitratų. Patekę į organizmą, jie virsta azoto oksidu, kuris plečia kraujagyslių sieneles ir mažina kraujospūdį. Tyrimais taip pat įrodyta, kad reguliariai valgant burokėlius galima sumažinti širdies smūgio riziką.

  • Burokėliai – nauda moterims

Burokėliuose esantys manganas, geležis ir boras skatina kraujodarą – naujų kraujo kūnelių susidarymą. Todėl burokėliai naudingi moterims menstrijų metu – siekiant atstatyti organizme prarastą kraują. Daržovė taip pat naudinga moterims menopauzės metu, ji padeda atkurti hormoninį foną, o sergant mastitu burokėlius rekomenduojama valgyti su medumi.

  • Burokėliai – nauda kepenims

Anksčiau aptartas antioksidantas betainas taip pat palaiko kepenų sveikatą – apsaugo jas nuo nutukimo ir pagreitina toksinų pažeistų ląstelių atstatymą.

Virtas burokėlis – nauda

Kokie burokėliai naudingesni – virti ar žali? Dauguma savybių, kuriomis pasižymi žali burokėliai – jų nauda akivaizdi, išlaiko ir virta daržovė, nors virimo metu ji praranda dalį vitaminų.

Virti burokėliai rekomenduojami sergant virškinamojo trakto ligomis – juose yra mažiau rūgščių, kurios dirgina žarnyną. Norint išsaugoti daugiau naudos, rekomenduojama burokėlius virti iki al dente – kad būtų šiek tiek natūralaus traškesio.

Kas neturėtų valgyti burokėlių

Burokėliai turi nemažai apribojimų ir kontraindikacijų. Šios daržovės nereikėtų vartoti:

  • Burokėliuose yra oksalatų (oksalo rūgšties druskų), kurie sukelia akmenų susidarymą šlapimo ir tulžies takuose;
  • cukrinis diabetas – burokėliai turi aukštą glikemijos indeksą, juose yra daug cukraus;
  • sergant virškinamojo trakto ligomis – vartoti atsargiai, nes daržovė pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu ir yra draudžiama žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu ir viduriuojantiems;
  • esant hipotenzijai – vertėtų vartoti saikingai, nes didelė burokėlių porcija gali sukelti staigų kraujospūdžio kritimą.

Jei neturite jokių kontraindikacijų, burokėlius galima drąsiai įtraukti į savo racioną.

Kiek burokėlių galima suvalgyti per dieną

Sveikam žmogui per dieną galima suvalgyti 100-200 g burokėlių, kuriuos galima valgyti bet kokiu pavidalu.

Kartais kyla klausimas, kodėl burokėlių negalima valgyti vakare – ilgą laiką buvo manoma, kad ši daržovė, kurioje yra daug cukrų, netinka lieknėjantiems. Tačiau iš tiesų tai netiesa – burokėliai vakare nekenkia. Svarbiausia jį vartoti ne vėliau kaip likus 2 valandoms iki miego. Be kita ko, daržovė vakarienei padeda sumažinti dienos streso poveikį ir užmigti.

Anksčiau pasakojome, koks naudingas yra arbūzas ir kiek jo galima suvalgyti per dieną.

Share to friends
Rating
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Blog - Kauno rajono Eigirgalos darželis