Ką reiškia „po doščiku kvartale”: kalbininką nustebino paaiškinimas

Iš tiesų toks posakis yra kilęs dar senovėje.

Nukopijuota nuoroda

Ką reiškia „po doščiku kvartale” / koliažas: Glavred, nuotrauka: screenshot, unsplash.com

Šiais laikais gana dažnai galima išgirsti posakį „pislya doshchiku v qer”, tačiau ne visi žino, ką jis iš tikrųjų reiškia ir kaip atsirado.

Taip pat rekomenduojame perskaityti šią medžiagą: Dėlionė IQ testui: tik patys atidžiausi suras katę per 11 sekundžių

Garsus ukrainiečių mokytojas ir kalbininkas Oleksandras Avramenko savo pamokoje paaiškino šio frazeologizmo reikšmę ir papasakojo jo atsiradimo istoriją.

„Šiandien pokalbis apie frazeologizmą „pislya došchiku ketvirčiais”. Išsiaiškinsime, kodėl šiame teiginyje minimas ketvirtadienis ir kodėl po lietaus”, – sakė kalbininkas.

Jis paaiškino, kad atsakymas į šį klausimą slypi slavų mitologijoje.

„Perūnas – pagonių karo, saulės, pavasario ir vaisingumo dievas. Jis buvo žemdirbių globėjas, atsakingas už lietų, griaustinį ir žaibus. Kiekvieną ketvirtadienį Perūnui buvo aukojamos aukos ir prašoma atsiųsti lietaus. Tačiau dažnai ketvirtadieniai sekdavo vienas po kito, ir danguje nebūdavo nė debesėlio. Taip atsirado ironiškas posakis „pislya doshchiku v q”, tai yra niekada”, – aiškino Avramenko.

Jis taip pat pridūrė, kad žodį „kvartalas” rašome be raidės „g”, tačiau netiesioginiais atvejais ji paliekama: Ketvirtadienis”, bet „ketvirtadienis”, „ketvirtadienis”, „ketvirtadienis”, „ketvirtadienis”.

Žiūrėkite vaizdo įrašą, kuriame A. Avramenko paaiškino, kaip atsirado posakis „po lietaus ketvirtadienį”:

Kas yra Aleksandras Avramenko?

Oleksandras Avramenko (g. 1971 m. gegužės 7 d. Kamyševacha, Zaporožės sritis) – ukrainiečių kalbos mokytojas, tyrinėtojas ir populiarintojas, rašytojas, literatūros kritikas, televizijos ir radijo laidų vedėjas. Aukščiausios kategorijos mokytojas metodininkas, docentas. Nusipelnęs Ukrainos švietimo darbuotojas (2017 m.).

Ukrainiečių kalbos ir literatūros išorinio nepriklausomo vertinimo programų rengimo darbo grupės vadovė. Ukrainos mokyklų valstybinės baigiamosios atestacijos vadovų sudarytojas.

Daugiau kaip 50 ukrainiečių kalbos ir literatūros vadovėlių ir žinynų autorius; unikalių savarankiškų studijų „Ukrainiečių kalba per 20 pamokų” (2014), „100 ekspreso ukrainiečių kalbos pamokų” (2016), rašo Vikipedija.

Anksčiau kalbininkas Oleksandras Avramenko pasakojo, kaip taisyklingai sakyti – „gumytė” arba „gumytė” plaukams. Tokiame kontekste dažnai pasitaiko žodžių vartojimo klaidų.

Taip pat anksčiau kalbininkas Avramenko pasakojo, ką reiškia „tsmuliti” ir „gainuvati”. Šių žodžių reikšmė ne visiems žinoma, todėl išgirdus juos iš kito žmogaus, galima lengvai susipainioti.

Jus taip pat gali sudominti:

Jei pastebėjote klaidą, paryškinkite reikiamą tekstą ir paspauskite Ctrl+Enter, kad informuotumėte redakciją.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Kauno rajono Eigirgalos darželis