Kodėl afrikiečių odos spalva tamsi, bet delnai ir kulnai balti

Šio žemyno gyventojai yra unikalūs.

Nukopijuota nuoroda

Kodėl afrikiečiai turi tamsią odos spalvą, bet baltus delnus ir kulnus / Koliažas Glavred, nuotrauka: pixabay.com

Žmogaus odos spalvą lemia įvairūs veiksniai, įskaitant paveldimumą, natūralią atranką ir geografinę padėtį. Kodėl afrikiečių odos spalva tamsi, o afrikiečių delnai ir kulnai – balti, tai klausimai, susiję su genetika, fiziologija ir evoliucija.

Kodėl afrikiečiai turi tamsią odos spalvą?

Tamsi afrikiečių oda yra prisitaikymo prie intensyvių saulės spindulių Afrikos atogrąžų klimate rezultatas. Pagrindinis veiksnys, lemiantis odos spalvą, yra melaninas – pigmentas, sintetinamas specialiose odos ląstelėse, vadinamose melanocitais, rašo mokslininkai PubMed Central.

Kas yra PMC svetainė?

PubMed Central® (PMC) yra nemokamas viso teksto biomedicinos ir gyvybės mokslų žurnalų literatūros archyvas iš JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos prie Nacionalinio sveikatos instituto (NIH/NLM).

Melaninas būna dviejų rūšių: eumelaninas (juodai rudas) ir feomelaninas (geltonai raudonas). Kuo daugiau odoje eumelanino, tuo ji tamsesnė, ir būtent jis apsaugo nuo UV spinduliuotės, mažina DNR pažeidimo ir odos vėžio riziką.

Evoliucijos teorija teigia, kad tamsi odos spalva padėjo šiuolaikinių afrikiečių protėviams išlikti sveikiems ir išgyventi dėl didelės ultravioletinės spinduliuotės, prasiskverbiančios į Žemės atmosferą ties ekvatoriumi. Be to, tamsūs afrikiečių plaukai atlieka svarbią funkciją – padeda apsaugoti galvos odą nuo saulės poveikio.

Kodėl afrikiečių delnai ir kulnai balti?

Šį reiškinį lemia tai, kad delnų ir padų odoje nėra melanocitų – ląstelių, atsakingų už melanino gamybą. Šių kūno vietų šviesi spalva yra vienoda visiems žmonėms, nepriklausomai nuo etninės priklausomybės. Todėl net ir ilgai veikiant saulės spinduliams šios sritys neįdegs, nes jose paprasčiausiai nėra pigmento, galinčio keisti spalvą.

Delnų ir padų struktūra taip pat skiriasi nuo likusios odos dalies. Šiose vietose nėra plaukų folikulų, oda storesnė, todėl ji atspari mechaniniam poveikiui, bet mažiau linkusi keisti spalvą. Todėl, pažvelgus į delnus ir padus, jie visada bus šviesios spalvos, nepriklausomai nuo kitų kūno dalių odos spalvos.

Kaip melaninas veikia pigmentaciją?

Melaninas sintetinamas melanocituose, kurie jį paskirsto po visą odą. Tamsi odos spalva siejama su dideliu eumelanino kiekiu, kuris apsaugo nuo saulės padarytos žalos ir pagerina termoreguliaciją karšto klimato sąlygomis. Tyrimai parodė, kad tam tikri genai, pavyzdžiui, MFSD12 ir DDB1, atlieka svarbų vaidmenį afrikiečių odos pigmentacijai.

Jus gali sudominti:

Jei pastebėjote klaidą, paryškinkite reikiamą tekstą ir paspauskite Ctrl+Enter, kad informuotumėte redakciją.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Kauno rajono Eigirgalos darželis